SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

iPhone Pil Sağlığı Sorunu ve Çözüm Önerileri

iPhone Pil Sağlığı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Merhaba arkadaşlar, uzun yıllardır iPhone kullanıcısı olarak sizlere telefonunuzun pil ömrü hakkında ve nasıl uzun süre koruyacağınız hakkında bilgiler vereceğim.

Öncelikle piller zaman geçtikte kapasitesi düşen parçalardır bu sebepten her ne kadar özenli kullansakta eninde sonunda kapasiteleri düşecek ve değişim isteyeceklerdir. Benim önerilerim, örneğin; 2 yılda pilimiz ömrünü dolduracak ise bunu +3 yıla çıkarmaktır. Bu sayede hem telefonumuz uzun süre pil sağlığını korumuş ve performansından ödün vermemiş olacak ve uzun süre bizimle beraber kalmaya devam edebilecek.

Bildiğiniz üzre Apple iOS 11 ile pil sağlığı uygulamasını beta haliyle getirdi ardından iOS 12 ile bu uygulama beta halinden çıkıp doğru sonuçlar vermeye başladı. Pil sağlığımızı korumak için alabileceğimiz önlemler şu şekilde sıralayabiliriz:

Akım korumalı priz kullanmak

Her ne kadar kullandığımız iPhone sarj aletimiz bir akım korumasına sahip olsada ilave olarak akım korumları priz kullanmamız bataryamızın sağlığı hakkında olumlu sonuçlar doğuracaktır.

%100 olmadan sarjdan çıkarmamak

En çok yapılan hatalardan birisidir, pil kendini tamamen doldurmadan şarjdan çekip kullanmak pil için oldukça sakıncalı bir harekettir. Çünkü piller %100 olmadan şarj aleti üzerinden aldıkları akımı kesmezler ve şarj olmaya devam ederler biz %100 olmadan şarjdan çıkararak pil sağlığını önemli ölçüde azaltıyoruz, bunu sık sık yapmamak kaydı ile yapabilirsiniz fakat alışkanlık haline geldiğinde pilinizinde sağlığını götürüyorsunuz demektir.

%20 altına inince şarja takmak

Basit hatalardan birisidir, genelde piller %20 altına inince daha çok performans göstermeye çalışır telefonunun ani kapanmasını önlemek için haliyle olması gerekenden daha fazla güç sağlayıp kendi ömründen yiyebilir. Bunuda mümkün kalmadıkça yapmayın %20 altına düşmeden şarja takın.

Orjinal şarj aleti ve şarj kablosu

Orjinal şarj aleti ve şarj kablosu kullanmadığımız taktirde pile olmaması gereken bir akım gideceğinden pilimiz bu akımın fazlasını almıyor fakat sürekli yüksek akım geldiği için buda pilimiz için zararlıdır, MFI lisanslı ürünleri kullanabilirsiniz.

Şarjda iken telefonu kullanmak

Tam anlamıyla pilin düşmanı olan bir harekettir. Pil sağlığının erkenden düşmesine sebep olan hareketlerden birisidir. Mümkün olduğunda telefonumuz şarj olurken telefonumuz ile oyun vs. oynamayarak pil sağlımızı uzatabiliriz.

Ayda bir pili kalibre etmek

Piller kalibre olması gerekirler mümkünse ayda 1 kere tam boşaltıp (kapanana kadar kullanmak) ardından sarja takıp tamamen doldurmalıyız bu sayede pilimiz tamamen boşalıp, dolacağı için pil sağlımız için güzel bir hareket olacaktır.

Bu söylediklerimi yaptığınız taktirde pil sağlığınız olması gerekende olacak ve iPhone' unuzu uzun süreler sıkılmadan keyif alarak kullanabileceksiniz, bir sonraki çözüm yazımızda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.