SERP Nedir? Ne İşe Yarar?

SERP Nedir? Ne İşe Yarar?

Search Engine Results Page olarak açılan ve kısaca SERP denilen ifade, arama motorlarında çıkan sorgu sonuçları ekranı olarak tanımlanabilir. Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında yapılan aramalar sonrasında karşınıza çıkan sayfa SERP sayfasıdır. Bu yazımda sizlere SERP nedir ve SERP ne işe yarar ile ilgili detaylı bilgiler verecek ve önemini anlatmaya çalışacağım.

SEO giderek anlam kazanan bir kelime haline gelmiştir. Arama motorları her güncellemesinden sonra sonuç ekranını değiştirmekte ve pek çok site düşerken diğerleri de onların yerini almaktadır. Yapılan tüm SEO çalışmalarının amacı siteyi bir üst sayfada ve sıralamada tutmaktır. Bu bağlamda SERP kelimesinin ne demek olduğunu SEO veya Adwords uzmanlarının iyi bir şekilde bilmesi gerekir.

SERP Nedir ve Optimizasyonlar İçin Nelere Dikkat Edilir?

Her web sitesi SERP konusunda bazı kritik noktalara dikkat etmelidir. Bu dikkat edilecek olan unsurlar ile web sitesi hızlı bir şekilde yükselişe geçebileceği gibi düşüşe de geçebilir. Buna göre özellikle dikkat edilmesi gereken maddeler:

Site Başlığı

Başlıkta web sitesinin kategorisinin veya firmanızın ismi barınabilir. Başlık, maksimum 70 karakterden oluşmalıdır. Buna kelimeler arasındaki boşluklarda dâhil edilir. Bu SEO kuralı, günümüzde giderek önemini yitirse de dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesidir.

Açıklama (Description)

Site sahibinin sitesi kapsamında yaptığı işi, hedeflediği durumu açıklayan kısa ve özet bir açıklamadan oluşur. Burada gerektiğinde cümleyi kısa tutmak ve öz bir açıklama yapmak önemlidir.

URL Formatı

İçerikleriniz ile URL arasında bir bağ olmalıdır. Buna göre sitenizde kullandığınız URL’lerin sonunda '235235%&sadas' gibi anlamsız şeyler yerine “bilgisayar-nedir” gibi linkin sonuna gelen takılar / ekler olmalıdır.

Zengin Snippetler (Rich Snippets)

Sitenizde navigasyon veya oylama özelliği gibi sitenizi tarif eden, kullanıcıya yol gösteren küçük haritaların olması SEO açısından önemlidir. Bu size pek çok kazanım sağlayacaktır.

SERP nedir sorusunun cevabını araştırdığımızda karşımıza çıkacak olan ve dikkat edilmesi gereken durumlar bunlardır. Web sitenizdeki kalıcı bağlantıların sürekli olarak değiştirilmemesi ve sabit bağlantılar ile oynanmaması konusuna da dikkat edilmesi gerekir. Özellikle URL yapısı hazırlanırken 'www.siteadi.com/kategori/icerik-ismi' gibi bir link yapısı her zaman için en doğru ve doğal olan görünümdür. Bu hem kullanıcının hemde arama motoru botlarının gözünde değerli bir durumdur.

Ücretli SERP Ne İşe Yarar?

Google Adwords aracılığı ile web sitelerine ücretli bir şekilde SERP işlemi de uygulanabilmektedir. Reklam ile yapılan bu özellikte web sitesi SEO konularına bakılmaksızın yapılacak olan sorgulamalarda en üstte gözükür. Buna göre bilinmesi gereken durumlar ise şöyledir;

Adwords Top

Adwords’e verilen reklamların en üstte gözükenleridir. Yapacağınız aramalarda üst tarafta gözüken ve “Ad” takısı yanında sitenin görüldüğü alana bu isim verilir.

Adwords Bottom

Bu reklam tipi de sorgulamalarda altta gösterilen reklamlara denir. Google arama sonuçları (SERP) içerisinde en altta gösterilen reklam modelidir.

Shopping ADS

Google son zamanlarda alışveriş reklamlarına da yer vermeye başlamıştır. Alışveriş kısmında gösterilen ücretli reklamlara Shopping ADS denir.

Google Hotels

Aranılan konumda bulunan otellerin reklamlar ile gösterilenlerine denir. Arama sayfasında en üstte bulunan oteller, Google Hotels sayesinde bu alanda gösterilmektedir.


SERP nedir sorusuna tekrar baktığımızda ise ücretli olarak en yukarıda çıkan ve etkili bir SEO çalışması sonrasında burada kalıcı bulunan siteler olduğu gibi en üstte çıkmayı para ödeyip reklam alarak gerçekleştirilen sitelerde bulunmaktadır. Dolayısı ile en üstte yer alan siteye daha fazla ziyaretçi geleceğinden her web sitesi tarafından bu durumun önemsenmesi gerekir.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.