SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

AdMob Kazancınızı Arttırmak için 5 İpucu

AdMob Kazancınızı Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Google AdMob, mobil uygulama geliştiricilerin uygulamalarına çeşitli reklamlar ekleyerek kazanç elde edebileceği bir sistemdir. Bu kazancı arttırmak için birtakım yöntemler vardır. Peki bu yöntemler nelerdir? Birkaç başlıkta inceleyelim.

Uygulama kalıcılığını sağlamak

Reklam gelirini arttırmak için yapılması gereken ilk şey uygulamanın kalıcılığını sağlamaktır. Mobil uygulama kullanıcıları bir uygulamayı indirdikleri zaman o uygulamayı beğenmezlerse hemen silmektedirler. Bu nedenle uygulamayı indiren kullanıcıların uygulamayı silmelerini engellemelisiniz. Bunu yapmak için onları uygulamaya bağlayacak bir sistem geliştirebilirsiniz.

Geliştireceğiniz bu sistem uygulamanız ile bağlantılı olmalıdır. Örneğin; oyun tarzı bir uygulama geliştiriyorsanız puan sistemi ayarlayabilirsiniz. Bu puan sistemi sayesinde kullanıcıyı uygulamaya bağlayabilir ve Google AdMob gelirinizi arttırabilirsiniz.

Sürekli kullanım

AdMob gelirini arttırmak için kullanıcıların uygulamanızı sürekli olarak kullanması gerekir. Uygulamayı sürekli olarak kullanan kullanıcı reklam ile daha fazla etkileşime geçerek gelirinizin artmasını sağlar. Kullanıcının sürekli olarak uygulamayı kullanması için ona bir çeşit ödül verebilirsiniz.

Örneğin; 6 saatte bir uygulamaya giriş yapan kişiye ödül verebilirsiniz. Vereceğiniz ödül uygulamanızın içinde kullanıcının kullanmak isteyeceği bir şey olursa daha etkili olur. Eğer kullanıcı bu şekilde sürekli uygulamayı kullanırsa geliriniz büyük ölçüde artacaktır. Bunun sebebi ise AdMob’un belli sürelere yayılmış reklam etkileşimini daha çok sevmesidir.

Reklam tipini doğru seçmek

Aslında reklam tipini doğru seçmek başlı başına bir konudur çünkü geliri büyük ölçüde etkilemektedir. Google AdMob uygulamanıza eklemeniz için size bazı reklam tipleri sunar. Bunlar banner reklam, video reklam ve geçiş reklamıdır.

Bu reklam tiplerinin hepsini kullanmak uygulamanın gelirini arttırmak için etkilidir ancak kullanıcıları kaybetmenize neden olur. Mobil uygulama geliştiricileri çok fazla reklam görmekten hoşlanmazlar. Ayrıca Google da çok reklam eklemenizi tavsiye etmez.

Reklam tiplerinden en etkili olanı video reklamdır. Video reklamı kullanıcıya izletmek için bir sistem geliştirmelisiniz. Örneğin kullanıcıya reklam izlemesi karşılığında ödül verebilirsiniz. Uygulama geliştiricileri genelde kullanıcılara video reklam izleme karşılığında ödül verirler. Bu nedenle AdMob video reklam tipi ödüllü reklam olarak da geçmektedir.

Reklam tiplerinden diğerleri banner reklam ve geçiş reklamıdır. Bu reklam tipleri özenle kullanılmalıdır. Banner reklam, uygulamanızın içine yerleştirilen küçük bir reklamdır bu nedenle kullanıcıyı rahatsız etmez ancak geçiş reklamı böyle değildir. Geçiş reklamı ekranın tamamını kapladığı için kullanıcıyı rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle kullanım sayısının az olması daha etkilidir. Unutmayın çok reklam eklemek kısa vadede kazançlı olabilir ancak uzun vadede kullanıcıyı kaybetmenize neden olur. Bu nedenle kullanıcıyı rahatsız etmeyecek sayıda reklam kullanmalısınız. Aksi taktirde kullanıcıyı kaybedebilir ve gelirinizin azalmasına neden olabilirsiniz.

Uygulamayı Markette yayınlamak

Mobil kullanıcılar genel olarak uygulamaları Google Play Store gibi uygulama marketlerinden indirmeyi tercih ederler. Bunun sebebi ise apk tarzı uygulama yükleme şeklinin güvenilir olmamasıdır çünkü Google Play Store'a yüklenen uygulamalar güvenlik sisteminden geçirilirler ve daha uygun olurlar. Kullanıcıların güvenini sağlamak için uygulamayı markete yüklerseniz kullanıcı sayınız artar. Bu durum da gelirinizin artmasını sağlar.

Tasarıma önem verin

Kullanıcının uygulamayı sevmesini sağlamalısınız. Bunu yapmak için ilk başta uygulamanızın tasarımının iyi olması gerekmektedir. Uygulama içinde kullanacağınız renk uyumları, logolar ve animasyonlar kullanıcıyı etkilemelidir. Eğer tasarım olarak kullanıcıyı etkileyemezseniz kullanıcı uygulamayı silebilir ve bir daha kullanmaz. Bu nedenle tasarıma önem vermelisiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak Google AdMob üzerinden kazanacağınız para miktarını arttırabilirsiniz. Unutmayın önce para değil kullanıcı kazanmak önemlidir. Kullanıcıları ne kadar memnun ederseniz o kadar para çok kazanırsınız.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.