SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Cloudflare Web Analytics Yayınlandı

Bir web sitesi açmak için gerekli olan en temel elemanlardan biri hostingdir. Hosting web sitenizi yayınlamak için bir yer sağlayıcı görevi görür. Verileriniz ve içerikleriniz bu hosting içerisinde bulunur. Peki bu hostingi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Firma güvenilirliği

Hosting alacağınız firma kaliteli ve güvenilir olmalıdır. Kalitesiz ve güven vermeyen firmalar sitenizi seo yönünde olumsuz etkileyebilir. Güvenli olmayan hosting firmaları sitenizin verilerinin çalınmasına, kopyalanmasına veya değiştirilmesine neden olabilir. Piyasada güvenilirliği üst düzey firmalar bulunmaktadır. Siz bunlar ile çalışarak en üst düzey kaliteyi sağlamaya çalışmalısınız.

Firma desteği

Hostingi aldınız sitenizi açtınız ancak bazı sorunlar ile karşılaşıyorsunuz. Bu sorunlar kimi zaman sunucu yani hosting kaynaklı olabilir. Bu noktada hostinginiz size destek vermelidir. Sorunlarınıza karşı çözüm odaklı olmalıdırlar. Siteniz herhangi bir sorun ile karşılaştığında çabucak hosting firmanıza ulaşarak onlardan sorunun çözümünü istemelisiniz. Hosting firmanız ile iletişiminiz çok önemlidir. Sorunlarınızı ne kadar çabuk çözerlerse siteniz için o kadar olumlu sonuçlar doğurur.

Sunucu hızı

Siteniz çokça veriye sahip olabilir. Bu verilerin kullanıcıya olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşması gerekir. Bu nedenle hostinginizin yani sunucunuzun olabildiğince hızlı olması gerekir. Elbette hızlı sunucular daha pahalı olmaktadır ancak seo açısından kesinlikle gereklidirler. Sitenizin kullanıcı ekranına geç yüklenmesi sizi arama motoru sıralamasında düşürebilir. Bu da sitenizi olumsuz etkiler ve oldukça fazla kullanıcı kaybetmenize neden olur.

Depolama alanı

Hostinginizin depolama alanı oldukça önemli bir konudur. Hostingin depolama alanı siteniz için yeterli olmalıdır. Depolama alanı açısından yetersiz olan sunucu, sitenizin depolama alanının dolması sonrasında kapanmasına neden olur. Bu durum da sitenizi sıralamada düşürebilir. Eğer siteniz çok fazla depolama alanı kullanacak ise sınırsız depolama alanlı hostinglere yönelmelisiniz. Eğer fazla bir depolama alanı kullanmayacaksanız küçük depolama alanlı hostingleri seçmelisiniz. Bu noktada bütçenize ve sitenizin performans ihtiyacına göre hareket etmelisiniz.

Aylık trafik

Her hostingin belli bir aylık trafik limiti vardır ancak bu limitler kimi hostinglerde sınırsız olabilmektedir. Trafik değeri sitenizi ziyaret eden kullanıcı yoğunluğudur. Siz, sitenize gelecek kullanıcılara uygun bir hizmet vermek için sitenizin trafik limitini üst seviyede tutmalısınız. Bu neticede trafik açısından sınırsız hostinglere yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Veri tabanı yazılımı

Sitenizin bir veri tabanına ihtiyacı olacaktır. Bu veri tabanı hostinginiz ile uyumlu olmalıdır. Tercih ettiğiniz veri tabanı yazılımı hostinginiz için aktifleştirilebilir durumda olmalıdır. Aksi taktirde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

E-mail değerleri

Özellikle kurumsal firma sitesi açacaksanız e-mail değerlerini ve limitlerini kontrol etmelisiniz. Her an müşterilerinize mail göndermeniz gerekebilir. Bunu hosting firmanızın size sağladığı mail adresleri ile yapabilirsiniz. Örnek mail adresi iletisim@domain.com şeklinde olabilir. Hosting şirketlerinin mail gönderme limitlerinden sınırsız olanını seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Müşterilere ve kullanıcılara kurumsal bir mail adresi ile mail göndermek sizin prestijli bir firma olduğunuz algısını yaratacaktır. Bu da sitenizi olumlu etkileyen bir unsur olur.

Subdomain sayısı

Subdomain, ana domaininiz önünde bulunabilecek bir kelimeyi temsil eder. Bu subdomain.anadomain.com şeklinde olabilir. Bu subdomain hosting firmaları tarafından sağlanır. Hosting firmaları belli limitler ile subdomain açma izni vermektedirler. Bazı hosting firmaları da sınırsız subdomain izni vermektedirler. Siz siteniz için ihtiyacınız kadar subdomain alabileceğiniz bir hosting şirketi ile çalışmalısınız. Subdomain seoyu ve sitenizin kalitesini büyük oranda etkiler.

Bu parametrelere uygun bir hosting firması ile anlaştıktan sonra sitenizi açmak için işlemlere başlayabilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken umarım verdiğim bilgiler işinize yaramıştır, yazı hakkında soru ve görüşleriniz için yorum formunu kullanabilirsiniz

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.