SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

SEO Taktikleri ve En Önemli İpuçları

SEO Taktikleri ve En Önemli İpuçları
Web sitenizin kullanıcılara daha kolay ulaşmasını sağlamanın yolu SEO'dur. Sitenizde bazı taktikler uygulayarak sitenizin trafiğini en az %50 arttırabilirsiniz. SEO mantığını düzgün anladığınız zaman geçemeyeceğiniz bir web sitesi yoktur. Bu yazıdaki ipuçları ile SEO'nun mantığını kavrayarak web sitenizi daha öne çıkaracaksınız.

Web sitenizi geriye çeken şeyler aslında sizin dikkat etmediğiniz küçük şeyler. Aslında bu küçük şeyler sitenize ağırlık olarak arama motorlarında web sitenizin puanını düşürüyor.

Kalitesiz İçerikler

Kalitesiz içerikler hem ziyaretçiler hem de arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Arama motorları faydalı siteleri öne çıkartır ve kalitesiz içerikleri faydasız olarak görür. Ayrıca sizin kaliteli ve faydalı olarak gördüğünüz bir içerik kalitesiz olabilir.

Bu yüzden tüm içeriklerinizi analiz etmelisiniz. İçeriklerinizi analiz etmek için;

  • İlk olarak “Google Analytics” hesabınızdan genel bakış sekmesine girerek tam raporu görüntüle linkine tıklayın.
  • Bu sayfada ise gösterilecek satır sayısını artırarak 5000 yapın. Daha sonra ise sayfa görüntüleme sayısı seçeneğine tıklayarak, içerik sayfalarınızı görüntülenmesi az olandan çok olana doğru sıralayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kendimize bir kriter belirlemeliyiz mesela; son 30 günde görüntülenmesi 30 dan dan düşük olan sayfalar ve sayfalarda geçirilen süre sayısı 20 saniyeden düşük olan sayfalar gibi.
Bu kriterden düşük içeriklerde bir problem vardır. İlk olarak bu içeriğin gerçekten faydalı bir içerim mi yoksa gereksiz bir içerik mi ona karar verin. Eğer gereksiz bir içerikle bu içeriği silerek üzerinizdeki yükü azaltabilirsiniz.
Eğer ki bu içerik faydalı ise içerikteki sorunu bulmalısınız. Mesela içeriğinin başka bir içeriğin kopyası olabilir veya sayfadaki SEO analizi doğru yapılmamış olabilir veya bunun gibi yüzlerce farklı sebepten olabilir. Buradaki sebebi bulabilmek için SEO tekniklerini iyi bilmeniz gerekiyor.

Kalitesiz Sayfalar

Öncelikle yeniden arama motorlarının sıralama kriterlerine bakmamız gerekiyor. Arama motorlarının bakacağı en büyük kriter sitenizin ne kadar faydalı olduğu yani sitenizin etkileşimidir.
Sitenizdeki etkileşimi olmayan sayfalar sitenize ağırlık yaparak, arama motoruna sitenizin daha az faydalı sayfa bulundurduğu izlemini verir. Peki, bu gereksiz sayfalar nelerdir?
Bu sayfalara örnek olarak etiket sayfaları, kategori sayfaları, attachment sayfaları, arşiv sayfaları, zamanı geçmiş içerikler ve birbirini tekrar eden sayfalar gösterilebilir.

Gereksiz Sayfalardan Kurtulma

Genelde site sahipleri ne kadar sayfam olursa o kadar ziyaretçi sayım artar diye düşünür. Aslında bu doğrudur fakat gelen ziyaretçileri bu sayfada tutamadıktan sonra karşınıza büyük bir hata olarak çıkar. Yani gelen ziyaretçi bu sayfalarda 10 saniye, 20 saniye gibi kısa süreler geçirdiği zaman bu sitenizde geçirilen zaman ortalamasını düşürerek, sitenizin de kalitesini düşürür.
Örneğin site: siteisminiz.com şeklinde yaptığınız aramada 2000 sonuç bulundu fakat sizin 900 yazınız ve 10 sayfanız var. Yani sitenizde gereksiz ve etkileşimi olmayan veya az alan 1000 sayfanız var. Bu sayfalar etkileşimi az olan gereksiz sayfalardır.

Ayrıca bu sayfalar kullanıcıların üzerinde de kötü etki bırakır. Şöyle düşünün bir arama yapıyorsunuz ve bir siteye giriyorsunuz ama karşınıza içerik sayfası değil de etiket sayfası geliyor bu sayfaya girer misiniz? Ben söyleyeyim girmezsiniz.

Blogger'da etiket sayfalarını robots.txt ye eklediğimiz Disallow: /search komutu ile indekslenmesini engellemiş oluyoruz ama attachment sayfaları Wordpress'in de  kullandığı bir özellik, siz bu sayfaları indekslemeye kapatmazsanız, bu sayfalar istatistiklerinizi düşürecektir.

Kısaca 100 yazınız var ve ortalama kullanıcılar bu yazılarda 3 dakika geçirmişler. Fakat yaklaşık 1000 tane etiket ve kategori sayfalarınızda ortalama 0-30 saniye zaman geçirmişler. En son ortalamada sitenizde geçirilen zaman 45 saniyelere kadar geriliyor.

Sonunda size ağırlık olan Wordpress altyapısını kullanan bloglarınızda bu sayfalardan kurtulmak isterseniz çözümü çok basit;

Bu sayfalardan kurtulmak için etiket ve kategori sayfalarının indekslenmemesini sağlayacağız. Bu işlemi Yoast SEO eklentisi ile hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Yoast SEO eklentisini kurun daha sonra site panelinizden SEO kısmına gelerek Başlıklar & Metalar > Kategoriler sekmesine gelin ve etiketler ve kategoriler meta robots seçeneğini no indeks yapın.

Attachment sayfaları içinse gene Başlıklar & Metalara gelerek yazı tipleri sekmesinden ortam dosyalarını no indeks yapmalısınız.

Bu işlemlerden sonra etiket sayfalarınızı direk silebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptığımız zaman sitemiz gereksiz sayfalardan kurtularak, sitemizde geçirilen zamanı artırmış oluyoruz. Buda arama motorlarının sitedeki etkileşimin çok olduğunu görerek siteyi üst sıralara çıkarmasını sağlıyor.

1 yorum

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.
  1. 12/14/2019
    site içi ve site dışı SEO olayını birçok site sahibi önemsemez. Ama yanlış yapıyorlar. Ek olarakta ben bilgi vereyim: Site açılış hızı da büyük önem arz eder.