SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

Merhaba arkadaşlar, uzun yıllardan sonra eskiden olduğu gibi bilgisayar aracılığı ile bizi eskilere götürecek bir jailbreak aracı yayınlandı. Sizin için Checkra1n kurulum rehberi ile iOS işletim sistemine sahip cihazlarınıza nasıl jailbreak yapabileceğinizi bu sayfada göstereceğim. Kurulum rehberine başlamadan önce sizlere jailbreak işleminin ne anlama geldiğini söyleyeyim.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak, Apple tarafından erişime kapatılmış bütün dosyalara erişim iznine sahip olmak için yapılan işlem.

Jailbreak ile telefonuza resmi olmayan Cydia adında bir App Store benzeri market ekler. Bu market sayesinde 3. parti uygulamaları ve App Store'da bulunmayan bir çok uygulamayı indirebilirsiniz. Örneğin; tema, home tuşuna görevler verme, arka planda çalışan uygulamaları sınırlandırma, facebook, twitter gibi sosyal medya programlarının düzenlenmiş reklamsız versiyonları yükleyebilme gibi bir çok uygulamayı jailbreak sayesinde özelleştirme imkanına sahip olursunuz.

Checkra1n Kurulum Rehberi - Nasıl Yüklenir?

Resmi Jailbreak Sitesi: checkra1n
Desteklenen Sürümler: iOS 12.3 ve üst versiyonlar
Desteklenen Cihazlar: iPhone 5S ve X arasındaki bütün modeller
Desteklenmeyen Cihazlar: iPad 5th Gen, iPad Air 2,iPad Pro 1st Gen

Gereksinimler:

Jailbreak işlemini yapabilmek için yukarıda belirtmiş olduğum iOS sürüm ve cihazlardan birine sahip olmanız gerekiyor.

Jailbreak için şuan sadece macOS desteği bulunuyor, windows desteği bulunmamakta. Yani sadece macOS işletim sistemli cihazlarda jailbreak işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kurulum:

macOS cihazınıza indirdiğiniz checkra1n beta 0.9.6.dmg isimli dosyası açın ve uygulamalar klasörüne sürükleyin.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

App Store haricinde bir yerden uygulamayı indirdiğimiz için muhtemelen aşağıdaki gibi hata alacaksınız.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

Bu hatayı çözmek için Ayarlar > Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik kısmında aşağıdaki gibi Yine de aç butonuna tıklayın, ardından uygulamayı açın.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

Uygulamayı açıktan sonra USB aracılığı ile cihazınızı macOS işletim sistemli cihazınıza bağlayın.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

Start'a tıklayın, cihazınız otomatik olarak kendini Recovery moda alacak ve aşağıdaki resimde yönlendirdiği gibi DFU moda alın.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

İşlemin tamamlanmasını bekleyin, işlem tamamlandığında cihazınız açılacak ve checkra1n uygulaması üzerinden Cydia'yı yükleyin.

Checkra1n Jailbreak Kurulum Rehberi

Jailbreak işlemi başarıyla tamamlandığında Cydia uygulaması cihazınıza yüklenmiş olacak.
Jailbreak işlemi sırasında sorun yaşamamak için bilgisayarınızın kapanmaması gerekir mutlaka prize takılı vaziyette işlemi gerçekleştirin, ayrıca usb kablonuzunda sağlam olmasına ve temassızlık sorunu yaşıyorsanız kullanmamaya gayret gösterin, aksi taktirde jailbreak işlemi yarıda kalır ve telefonunuzu komple sıfırlamanız gerekebilir. Ayrıca şarjınız biter veya yanlışlıkla telefonunuzun kapanıp açılması durumunda tekrar macOS işletim sistemine sahip bilgisayar aracılığı ile jailbreak işlemi yapmanız gerekiyor.
Jailbreak işlemi sırasında veya sonrasında herhangi bir sorun yaşarsanız yorum formu üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışacağım. Görüşmek üzere :)

2 yorum

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.
  1. 12/09/2019
    Windows desteği ne zaman gelir? Hacintosh ile yüklemek mümkün mü?
    1. 12/09/2019
      Hacintosh ile yüklemek için deneme yapmadım ama olumlu sonuçlar alanları gördüm ne kadar doğrudur bilemeyeceğim deneme yapmadan, yapılır demek saçma olur. Windows desteğininde ne zaman geleceği henüz belli değil.