SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

İnternette arama yapan kullanıcılar aradıkları şeyi daha hızlı bulmak isterler bu nedenle hızlı ve kullanışlı siteleri tercih ederler. Hemen hemen birçok kişi ihtiyacı olan bilgi veya ürünü internetten bulma yoluna gitmiştir. Bu nedenle hem arama motorları hem de web sitesi sahipleri arama yapan kişiler için bazı avantajlar sağlamaya çalışır.

Bu hem gelen kullanıcılar için hem de web sitesi sahipleri için çok önemli bir unsurdur. İnternette arama yapmak isteyenler girdikleri sitenin hem hızlı hem de kullanışlı olmasını ön görürler. Böylelikle ihtiyacı olan şeyleri çok hızlı bir şekilde bulup zamandan tasarruf ederler.

İnternette arama yapan kişiler için web sitesinin hızı çok önemlidir. Bu nedenle web sitesi sahipleri hızlı ve kullanışlı siteler tasarlaması gerekir. Ayrıca sadece bilgisayarlardan yapılan aramalar için değil mobilden yapılan aramalar için de web sitenizin hızını arttırmalısınız. Çünkü hız Google da veya diğer arama motorlarında en önemli unsurdur. Sürekli hızı yavaş ve kullanıcılarını bekleten bir web sitesi insanlar için eziyet olur. Bu durum hem işletmenize hem de web sitenize zarar verir.

Hızı yüksek web siteleri arama yapma hususunda daha ön plana çıkar. Böylece daha hızlı geri dönüşler alır, daha hızlı paylaşımlar yapar ve aramalarda yükseklerde çıkarsınız. Kısacası hızlı bir akış trafiği için hızlı web sitenizin olması gerekir. Site hızının önemi bir de istatiksel açılardan bakalım.

 • Sitelerde olan bir saniyelik gecikme hızı sitenize gelen ziyaretçilerin memnuniyetini %16 düşürmektedir.
 • Sitelerde yaşanabilecek bir saniye gecikme hızı sitenizin dönüşüm oranlarını %7 düşürmektedir.
 • Arama yapan kişilerin %52’si dört saniye içinde açılamayan sitelerden çıkmaktadır.
 • Online alışveriş yaparken hızdan dolayı kötü bir deneyim yaşayan insanların %42’si bu durumu çevresindeki kişilere aktarıyor.

Bu istatikleri göz önüne alırsak bir web sitesi için en önemli unsurun hız olduğunu görebiliriz. Web sitelerinin hızlarını kontrol etmek ve akış trafiğindeki engelleri yok etmek için web sitesi hız testi araçlarını kullanmak en doğru çözümdür. Bir sonraki paragrafta aktaracağım bu hız testi araçlarıyla sizlerde sitenizin hızını ölçebilirsiniz.

Kullanıcılarının deneyimlerini göre bazı web sitesi hız testi araçları;

KeyCDN

Bu hız testi aracı ücretsiz olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Sitenizin bağlanma süresini aktarır. Hem IP konumunu görür hem de http doğrulaması sağlar. Her nerde olursanız olun bu hız testi aracıyla 14 konumdan hız testi yapabilirsiniz.

GTMetrix

GTMetrix elde bulunan işlemleri hızlı bir şekilde görmenizi sağlayan bir hız testi aracıdır. Sitenizin hızını test etmek istiyorsanız URLyi kopyalayıp bekledikten sonra sitenizi tarar ve ayrıntılı raporlar verir. Sayfa başı istek ve yükleme süresi, sayfa boyutu dahil birçok sonucun özetini gösterir.

Webpagetest

Bu da ücretsiz bir hız testi aracıdır. Sitenizi test etmek için ilk görünüm ve tekrarlanan görünüm yöntemi kullanılır. Bir kerelik bile olsa DNS arama gecikmesi hakkında bilgi verir. Mobil kullanıcılara hitap eden web siteniz dahil kırktan fazla konumdan hizmet verir.

Pingdom

Bu hız testi aracı sadece sitenizin performansı hakkında bilgi vermekle kalmaz, siteniz hakkında bilgiler de verir. Sitenizin test etmek için öncelikle URL’yi belirtilen alana girmeli sonra sunucu konumlarından birini seçmelisiniz.

Loadimpackt

Birçok web sitesi sahibinin kullandığı ücretsiz hız testi araçlarından birisidir. Sitesinizin çevrimiçi kullanıcılarının hızlarını test eder.

Uptrends

Sadece masaüstü değil mobil kullanıcılara özgü web sitesi olanlara da yardımcı olan bu hız testi aracı 30 günlük ücretsiz deneme sürümü yanında web siteniz hakkında derinlemesine bilgiler de sunar.

Hepsi bu kadardı, listeye almadığım beğendiğiniz ve kullandığınız site hız testi araçları var ise bunları yorum yaparak bana bildirebilirsiniz.

2 yorum

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.
 1. 12/14/2020
  Hocam yazıda blogunuzda çok güzel olmuş başarılar dilerim, ben genelde gtmetrix ve google pagespeed kullanıyordum, bu araçlarıda sayenizde gördüm teşekkürler.
  1. 12/14/2020
   Yorumun için teşekkür ederim Mustafa, PageSpeed Insights test aracının yazımda bahsettiğim araçlara göre basit kaldığı için yazıma eklemedim.