SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

Blogger Değişen Resim URL'leri Nasıl Düzeltilir?

Blogger Değişen Resim URLleri Nasıl Düzeltilir?

Merhaba, geçtiğimiz hafta Blogger resim depolama altyapısını değiştirdi. Bende bu değişimi başka bir blogumda yeni bir yazımı yayınlarken farkettim.

Blogger'a yüklenen resimler öncesinde hepinizinde bildiği gibi https://1.bp.blogspot.com ve buna benzeyen sadece baştaki rakamların değiştiği blogger altyapsına yükleniyordu.

Artık bu resimler bu adresten taşındı ve https://blogger.googleusercontent.com/img/a/ adresine yüklenmeye başladı.

https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgAWN5AWQ2qHYsV-dqYKCiVZ0L6SQ5kEJV4g7VlxL1Kh82BWLSHcg1abYAO6wCeHKnuGI77_-bE8KDvCbGGrD-cGrFaNcBLjf37c-n1HmmWR4zb2_1QoyJk4mTaem6Z16R9d62U17tG7tj_hfBF79mLB_UQaLCzw7J-IwYs5O_amefJClkOlsfawjxY=s0
https://1.bp.blogspot.com/-5BeSU4PDmmc/YK5BpuJOcgI/AAAAAAAAC5o/unzEKDAQTJEC2iThZIB8k5kSuZxI6QYVgCNcBGAsYHQ/s0/no-thumb.png

Değişen resim URL'leride bununla birlikte bir takım sorunları beraberinde getirdi. Değişen resim URL adresleri hali hazırda bulunan Blogger'in standart şablonlarında bir sorun çıkarmadı. Fakat ücretli ve kişiselleşitirilmiş şablonlarda eklenen resimlerin bozulmasına, hatalı görünmesine veya hiç görünmemesine sebebiyet verdi.

Bende bu konu hakkında biraz araştırma yaptım ve ne yazıkki bir sonuca varamadım. Çünkü bu sorun daha öncesinde Ağustos 2021'de yine gün yüzüne çıkmış ve kısa sürede Google Blogger resim URL adreslerini eski haline getirmiş ve sorun ortadan kalkmıştı.

Ekim 2021 ayı içerisinde ise resim URL adreslerini tamamiyle taşımaya karar verdi ve sonuç olarakta kullanıcılar hatalarla karşılaşmaya başladı.

Bende 10-12 yıllık Blogger kullanıcısı olarak Blogger altyapısını inceleyerek bir çözüm yöntemi buldum ve Blogger altyapısına eski adres ile nasıl resim yükleyebileceğinizi size bu yazımda anlatmak istedim.

Blogger Resim URL Adresi Nasıl Değiştirilir?

1. Yöntem

Öncelikle yeni bir yayın oluşturalım ve yazımıza Oluşturma görünümü modunda iken resmimizi sürükle bırak şeklinde ekleyelim.

Blogger Değişen Resim URLleri Nasıl Düzeltilir?
1. yöntem görsel anlatım

Resmi eklendikten sonra 1-2 saniye bekleyelim ve resmimizi görüntülenmeye başladığında yükleme işlemi başarılı olmuş demektir.

Ardından tekrar HTML görünümü moduna geçelim ve aşağıdaki linkte olduğu gibi resminizin yüklendiğini göreceksiniz.

2. Yöntem

Diğer yöntem ise eksiden olduğu gibi resim yükleme panelinden, Bilgisayardan yükle butonuyla resmimizi yükleyelim ve resmin küçük önizlemesi göründüğünde sağ tıklayıp Resmi yeni sekmede açın ve urlyi kopyalayıp diğer adımlara geçin.

Blogger Değişen Resim URLleri Nasıl Düzeltilir?
2. yöntem görsel anlatım

Sonuç

https://lh3.googleusercontent.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/no-thumb.png

Örnektende gördüğünüz gibi resmimiz bizim belirlediğimiz isimle beraber eskiye benzer bir şekilde eklendi ama dikkat etmemiz ve değiştirmemiz gereken noktada işte burada yer alıyor.

Yüklediğimiz resmin eski Blogger resim URL'si ile çalışması için ise aşağıda verdiğim örneği dikkatlice inceleyerek elde edebilirsiniz.

https://lh3.googleusercontent.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/no-thumb.png
https://3.bp.blogspot.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/s0/no-thumb.png

Örnekte göründüğü gibi lh3.googleusercontent.com adresi ile 3.bp.blogspot.com adresini yer değiştiriyoruz. Linkin sonunda yer alan s0 kısmı ise resmimizin hangi boyutta görüneceğini bize gösteriyor bu kısmı s1280, s1000, s600 gibi istediğimiz şekilde değiştirebiliriz.

İşlemleri doğru bir şekilde yaptığınızdaBlogger eski resim URL ağını tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.


Gördüğünüz gibi çok basit bir şekilde Blogger'a yüklediğimiz resimleri eskisi gibi temalarımız bozulmadan kullanmaya devam edebileceğiz.

Mart 2022 Güncellemesi

Mart ayı içerisinde resim urlelerinin değiştiğini ve eskisi gibi olduğunu farketmiştim yanlız bir süre daha bekleyip Google'nin değişilik yapıp yapmayacağını merak ettiğim için yazımı güncellemedim.

Örneği inceleyin;

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjW92awLocS4..../s1280/no-thumb.png

Örnek olarak eklediğim urlye göz gezdirdiğinizde, gördüğünüz gibi urlelerde eskisi gibi resmimizin ismini belirtebiliyor ve boyutuna otomatik müdahale edebiliyoruz.

İsteyen yazımda anlattığım gibi eski urleleri kullanmaya devam edebilir veya kullanmayabilir, anlattığım her 2 yöntemde hala aktif olarak çalışıyor.

Takıldığınız yerlerde yorum formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

10 yorum

 1. 8 Kasım 2021 23:30
  Dev hizmet hocam günlerdir çözüm arıyordum bu konuyla ilgili sayenizde hallettim teşekkürler.
  1. 9 Kasım 2021 19:20
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
 2. 28 Aralık 2021 23:00
  40 yıl düşünülse akla gelmeyecek bir sorunu çözmüşsünüz hocam teşekkürler
  1. 30 Aralık 2021 13:40
   Yorumun için teşekkür ederim Sezer.
 3. 1 Şubat 2022 21:19
  Keep in mind that this workaround is not officially supported by Blogger and may not work long-term, as many similarly (cleverly) generated links expired after a while and people had to re-upload their images.
  1. 1 Şubat 2022 23:45
   Yes, it may be as you mentioned but I don't think so, what about old pictures will be deleted?, Can the pictures uploaded in 2020-2021 be deleted because the domain name has changed? If that happens, that's quite a workload. So I don't think it will be deleted, thank you for your comment.
  2. 28 Nisan 2022 00:15
   It will not be deleted, but it may not be displayed after time. I was referring to how the photo is uploaded (added to post) and not when.
  3. 28 Nisan 2022 19:59
   Yes, as you said, if the pictures are deleted from the old 1.bp.. address, this will be bad news for blogs that have been publishing since the old date.

   I hope Google has thought of this and will continue to post images at the old address.
  4. 29 Nisan 2022 01:28
   No, you misunderstood me. I wasn't writing about "bp" but about the method that is presented in your .gif and other, custom ways to upload images or create links (which may be temporary). It's best to avoid messing with URLs. "bp.blogspot" generated by Blogger was always ok.
  5. 29 Nisan 2022 12:04
   Hmm, I think we chose the wrong ways to understand each other :) I uploaded the gif paths to my own server because it takes too long when I try to upload it from the blogger post panel.
   Yes, the 1bp.. extension was always the best, but I made an update to my article in March, so the methods I mentioned in my article can no longer be used.
Uyarı!
Konu ile alakası olmayan sorularınız için forum sayfasını kullanabilirsiniz.
Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.