Blogger Değişen Resim URL'leri Nasıl Düzeltilir?

Blogger Değişen Resim URLleri Nasıl Düzeltilir?

Merhaba, geçtiğimiz hafta Blogger resim depolama altyapısını değiştirdi. Bende bu değişimi başka bir blogumda yeni bir yazımı yayınlarken farkettim.

Blogger'a yüklenen resimler öncesinde hepinizinde bildiği gibi https://1.bp.blogspot.com ve buna benzeyen sadece baştaki rakamların değiştiği blogger altyapsına yükleniyordu.

Artık bu resimler bu adresten taşındı ve https://blogger.googleusercontent.com/img/a/ adresine yüklenmeye başladı.

Değişen resim URL'leride bununla birlikte bir takım sorunları beraberinde getirdi. Değişen resim URL adresleri hali hazırda bulunan Blogger'in standart şablonlarında bir sorun çıkarmadı. Fakat ücretli ve kişiselleşitirilmiş şablonlarda eklenen resimlerin bozulmasına, hatalı görünmesine veya hiç görünmemesine sebebiyet verdi.

Bende bu konu hakkında biraz araştırma yaptım ve ne yazıkki bir sonuca varamadım. Çünkü bu sorun daha öncesinde Ağustos 2021'de yine gün yüzüne çıkmış ve kısa sürede Google Blogger resim URL adreslerini eski haline getirmiş ve sorun ortadan kalkmıştı.

Ekim 2021 ayı içerisinde ise resim URL adreslerini tamamiyle taşımaya karar verdi ve sonuç olarakta kullanıcılar hatalarla karşılaşmaya başladı.

Bende 10-12 yıllık Blogger kullanıcısı olarak Blogger altyapısını inceleyerek bir çözüm yöntemi buldum ve Blogger altyapısına eski adres ile nasıl resim yükleyebileceğinizi size bu yazımda anlatmak istedim.

Blogger Resim URL Adresi Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle yeni bir yayın oluşturalım ve yazımıza Oluşturma görünümü modunda iken resmimizi sürükle bırak şeklinde ekleyelim.

Blogger Değişen Resim URLleri Nasıl Düzeltilir?
Görsel anlatım

Resmi eklendikten sonra 1-2 saniye bekleyelim ve resmimizi görüntülenmeye başladığında yükleme işlemi başarılı olmuş demektir.

Ardından tekrar HTML görünümü moduna geçelim ve aşağıdaki linkte olduğu gibi resminizin yüklendiğini göreceksiniz.

Örnek:

https://lh3.googleusercontent.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/no-thumb.png

Örnektende gördüğünüz gibi resmimiz bizim belirlediğimiz isimle beraber eskiye benzer bir şekilde eklendi ama dikkat etmemiz ve değiştirmemiz gereken noktada işte burada yer alıyor.

Yüklediğimiz resmin eski Blogger resim URL'si ile çalışması için ise aşağıda verdiğim örneği dikkatlice inceleyerek elde edebilirsiniz.

https://lh3.googleusercontent.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/no-thumb.png
https://3.bp.blogspot.com/-_uZ22tvlgq8/YYl2qM8ngkI/AAAAAAAADSo/mt_kINVql-kfhjM_SdbQCBJUpEv5jnN3gCNcBGAsYHQ/s0/no-thumb.png

Örnekte göründüğü gibi lh3.googleusercontent.com adresi ile 3.bp.blogspot.com adresini yer değiştiriyoruz. Linkin sonunda yer alan s0 kısmı ise resmimizin hangi boyutta görüneceğini bize gösteriyor bu kısmı s1280, s1000, s600 gibi istediğimiz şekilde değiştirebiliriz.

İşlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda Blogger eski resim URL ağını tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi çok basit bir şekilde Blogger'a yüklediğimiz resimleri eskisi gibi temalarımız bozulmadan kullanmaya devam edebileceğiz.

Takıldığınız yerlerde yorum formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.