SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

Google Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Google Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Google Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır? Sorusu mobil temanın etkisini gören birçok site sahibinin araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

Mobil uyumlu bir web sitesi sizlerin online olarak daha çok ziyaretçi almanızı sağlayan en temel etkenlerdendir. Günümüzde dünyada pek çok kişinin akıllı telefona sahip olduğunu bilmekteyiz. Bu durum akıllı telefon trafiğini, masaüstü trafiğinden daha yüksek bir hale getirmiştir. Öyle ki, pek çok kişi internet üzerinden yapmış olduğu araştırmalarını akıllı cep telefonları üzerinden yapmaktadır.

Bundan dolayı site sahiplerinin mobil uyumlu bir siteye sahip olmaları, hit trafiğini artırmaları için oldukça önemlidir. Sizlerde siteleriniz üzerinde mobil uyumluluk testi yaparak sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Google Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Google Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır? Sorusuna verebileceğimiz en kısa yanıt Google Search Console üzerinden kontrolün yapılmasıdır. Bunun yanı sıra internet ortamından mobil uyumluluk kontrolü sağlayabileceğiniz pek çok site bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en etkili ve iyi olanının Search Console Mobile Friendly olduğunu söyleyelim. Peki, Mobil Uyumluluk Testi Nedir? ve Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılmalıdır? Gelin, hep birlikte bahsettiğimiz bu soruların cevaplarına bakalım.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar üzerinden web sitenin kolay ve pratik bir şekilde ziyaretçiler tarafından kullanmasına olanak sağlamaktadır. Site ziyaretçilerinin kullanmış olduğu cihazlarda siteyi büyütmeye, sağa sola kaydırmaya gerek duymaksızın sorunsuz bir şekilde gezinebilmesi amaç edinmiştir.

Akıllı cep telefonu ve tabletlerden gelen trafiğin masaüstü trafiğini aşması ile birlikte son dönemde çıkartılan birçok temanın mobil uyumlu tema olduğunu söylemek mümkündür. Peki, Mobil uyumlu site avantajları nelerdir? Sorusuna verilebilecek cevapları sizlere listeledim;

 1. Markanızı Ön Plana Çıkarır
 2. Organik Olarak Hit Alırsınız
 3. Daha Sağlıklı ve Güzel Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlar
 4. Site Hızınız Artar
 5. Ziyaretçiler Daha Çok Gezinir
 6. Ön Sıralarda Yer Alırsınız
 7. Daha Kaliteli Görünüm Sunar
 8. Akılda Kalıcılığı Artırır
 9. Marka Güvenirliliği Oluşturur
 10. E-Ticarette Alışveriş Oranı Artar

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, mobil uyumlu cihazların ekran genişliğine duyarlı site anlamında kullanılmaktadır. 2010 yılından itibaren yaygınlaşan responsive tasarımın günümüzde birçok web site üzerinde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Mobil uyumlu sitelerin temelini oluşturan esasında responsive tasarım olduğunu söylemek mümkündür.

Mobil Uyumluluk Testi Araçları

Mobil Uyumluluk Testi Araçları arasında W3C, mobiReady, iPad Peek, Test iPhone, Gomez, Opera Mobile Emulator ve Google Chrome Developer Mode gibi pek çok test aracı yer almaktadır. Bunlar arasında ise en çok kullanılanının Search Console Mobile Friendly olduğunu söyleyebiliriz.

Search Console Mobile Friendly ile Mobil Uyumluluk Testi

Search Console Mobile Friendly, sitelerinizin mobil uyumlu olup olmadığının kontrolünü sağlayabileceğiniz en iyi analizleri sizlere sunmaktadır. Mobil uyumluluk testi yapabilmek için;

 • https://search.google.com/test/mobile-friendly bağlantıya tıklayın.
 • “Test Etmek İçin URL Girin” kısmına sitenizin URL’sini girin.
 • “URL’yi Test Et” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki aşamaları sağladıktan sonra Search Console Mobile Friendly tarafından sitenizin mobil uyumlu olup olmadığına ilişkin analiz başlayacaktır. Bu analiz yaklaşık olarak 1 dakika kadar sürmektedir. Daha sonrasında ise sizlere web istenizin mobil uyumlu olup olmadığı ve mobil uyuma dair hatalar gibi pek çok unsur sunulacaktır.

Mobil Kullanılabilirlik Hataları Nedir?

Mobil kullanılabilirlik hataları, sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını test edenlerin en çok karşısına çıkan problemlerdir. Yapmış olduğunuz uyumluluk testinden sonra sitenizin responsive tasarımında bazı hatalarla karşılaşabilmeniz mümkündür. Bunlar;

 1. Uyumsuz eklentiler kullanılıyor
 2. Görüntü alanı ayarlanmadı
 3. Görüntü alanı "device-width" olarak ayarlanmadı
 4. İçerik, ekrandan geniş
 5. Metin okunamayacak kadar küçük
 6. Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın

Mobil Kullanılabilirlik Hataları Çözümü

Mobil kullanılabilirlik hataları çözümü sizlerin sitenizin daha hızlı ve daha güzel bir biçimde ziyaretçilerinize hizmet vermesini sağlamaktadır. Belirtmiş olduğumuz hataları gidermeniz ziyaretçilerinizin sitenizdeki içeriğe daha çabuk ulaşmasını ve daha çok gezinmesini sağlayacaktır. Bu hataların çözümünü başlıklar halinde sizlere sunacağım.

Uyumsuz Eklentiler Kullanılıyor Hatası

Bu hata sayfanın mobil tarayıcılar tarafından desteklenmeyen Flash ve benzeri eklentilerden kaynaklanmasından oluşmaktadır. Web sitenizi HTML5 üzerinden geniş kapsamlı modern teknolojiler kullanarak yeniden tasarlamanız bu hatayı giderecektir.

Görüntü Alanı Ayarlanmadı Hatası

Bu hatanın temel unsuru ekran boyutunun mobil cihazlara uyumlu bir şekilde ayarlanamamasından kaynaklanmaktadır. Bu hatanın çözümü için ekran boyutunun tüm cihazlarda ölçeklendirmesini sağlayacak viewport özelliğinin kullanılması gerekmektedir. Bu özellikle birlikte web sitenizi, cep telefonu ve tablet gibi çeşitli ekran boyutlarına otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.

Görüntü Alanı "device-width" Olarak Ayarlanmadı Hatası

Görüntü alanı hatası ile ilgili olarak viewport özelliğini kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu hata sitenizin farklı boyutlar için ayarlanamayacağı anlamını ifade etmektedir. Bu hatanın giderilmesi için temanızın mobil uyumlu yani responsive temalardan olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise viewport özelliğinin ayarlanması yapılmalıdır.

İçerik, Ekrandan Geniş Hatası

Bu hatanın temel unsuru içeriklerin görülebilmesi için yatay kaydırmanın gerekli olduğudur. Bu genellikle CSS bildiriminin mutlak değerinden fazla bir görselin ya da tasarımın yer almasından kaynaklanmaktadır. Bu hatanın giderilebilmesi için CSS üzerinden genişlik ve konum değerlerlerinin kontrol edilerek resim boyutlarının ayarlanması gerekmektedir.

Metin Okunamayacak Kadar Küçük Hatası: Bu hata sayfalarda yer alan yazı tiplerinin okunamayacak kadar küçük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum ise mobil cihaz kullanıcılarının sayfayı büyütmek zorunda kılmasına yol açmaktadır. Okunabilir yazı tipi ve boyutu seçilerek bu hatanın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın Hatası

Web sitenizde yer alan butonlar ya da gezinme bağlantıları gibi dokunma alanı sağlayan öğelerin birbirine yakın olmasından kaynaklanan bir hatadır. Mobil cihaz kullanıcılarının öğelere dokunmaya çalışırken yanlış bağlantıya tıklayabilmelerinin önüne geçilmesi için mobil uyumda denetlenen bir analiz çeşididir. Butonlar ya da gezinme bağlantıları boyutlarını büyüterek ve aradaki boşlukları artırarak bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Mobil Uyumlulukta AMP’nin Önemi Nedir?

Mobil uyumlulukta AMP oldukça önemli bir etkendir. AMP,nin açılımı Accelerated Mobil Pages şeklinde olmakta olup, Türkçe “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelmektedir. Google tarafından sunulan AMP, sitelerin mobil cihazlar üzerinden daha hızlı ve uyumlu bir şekilde açılmasına olanak sağlamıştır.

Google, AMP’ye uygun olan siteleri ön belleğinde saklayarak kullanıcıların daha hızlı bir şekilde sayfalara erişiminde kolaylık sağlamıştır. Aynı zamanda mobil uyumlu siteler AMP ile birlikte diğer sitelerle karşılaştırıldığında daha ön planda kalmaktadır.

Mobil Uyumluluk Google Sıralamasında Bir Faktörmüdür?

Mobil uyumluluk Google sıralamasına doğrudan etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere; Google yapmış olduğu son algoritma güncellemesinde; içerik kalitesi, sayfa yüklenme hızı, site güvenliği, güncellik ve mobil uyumluluğunun en önemli faktörler arasında olduğunu bizlere göstermiştir. Sizlerde rakiplerinizden daha ön planda kalmak istiyorsanız, belirtilen bu faktörlere oldukça dikkat ve özen göstermelisiniz.


Ayrıca Google mobil uyumluluk testi sonucunda karşılaşmış olduğunuz ve gideremediğiniz hataları yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.