SERP Nedir? Ne İşe Yarar?, görüntüle

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanma yolları günümüz teknolojisi ile artık bütünleşmiş ve eskisi kadar zor olmayan bir durumdur. Artık herhangi bir mesleki tecrübeniz olmasa dahi internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yolları, 10 yılı aşkın süredir internet üzerinde muhteşem bir aramaya sahip anahtar kelimeler arasında yer alıyordu. Fakat eskiden internet üzerinde yapılacak iş bulunması bir mesleki tecrübe gerektiriyordu. Herhangi bir yazılım dili bilmeniz veya herhangi bir konuda gerçekten uzman olmanız gerekiyordu.

Bunun başlıca sebebi internet üzerinde fazla iş olmamasından kaynaklanmaktaydı. Az iş olduğundan dolayı insanlar işi bilen kişilere yaptırıyor bundan ötürü de iş kültürü genişlemiyordu.

Günümüzde internet üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin birkaç eğitim bitirmesi ve kendi başına tecrübe kazanması mümkün. İnternette yer alan kursları bitirmek, yazılım dili öğrenmek artık eskisinden daha kolay. Özellikle Udemy gibi bir platform ile karşılaşmamız profesyonelliği de yanında getirdi.

İnternetten Para Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?

İnternetten para kazanma yolları düşünüldüğü zaman insanların aklına yazılım işleri gelmektedir. Fakat internet alemi yalnızca yazılım işlerinden oluşmuyor.

İnternet üzerinde para kazanabileceğiniz birçok sektör bulunuyor. Eğer hatırı sayılır bir miktar para kazanmak istiyorsanız da araştırma yapmanız yeterli oluyor.

Örnek olarak video düzenlemeleri yapmak benim yapabileceğim bir iş, vaktimi ayırabilirim diyorsanız bu kursu alabilirsiniz. Kendi videolarınıza, arkadaşlarınızın videolarına düzenlemeler yaptıktan sonra yaptığınız işler hoşunuza gitmeye başladığında iş alabilirsiniz. İş almak için de işçi ve işvereni buluşturan platformları tercih edebilirsiniz.

Sektörde o kadar çalışan insan varken neden beni tercih etsinler ki? Bu cümle aslında oldukça büyük bir yanılgıdır. Çünkü günümüzde internet olmayan ev neredeyse yok. İnternet kullanımının artması internet üzerinde çalışanların sayısını da doğru orantılı bir şekilde artırmaktadır.

Siz elbette ki bu işte tecrübe sahibi insanlar kadar iyi olamazsınız fakat daha düşük bütçe ve kazanımlar ile müşteriyi kendinize bağlayabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma: Tecrübeler ve Referanslar

İnternetten para kazanma yolları kesinlikle tecrübe ve referanslarınıza bağlıdır.

Tecrübe sahibi olmanız ve bu durumun neticesinde referans sayınızın artması, internetten para kazanmanızı daha kolay bir hale getirir. Bundan dolayı internetten para kazanılan sitelerde ücretsiz referanslar verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra az da olsa para kazandıran küçük çaplı işlere girebilirsiniz. Sosyal sorumluluk projeleri adı altında geçen ücretsiz faaliyetlere katılabilir, bu durumu da referansınız olarak gösterebilirsiniz.

Video düzenlenme yapmaktan örnek vermiştik. Video düzenleme hakkında Udemy üzerinde yer alan kursları izlemek size büyük nitelikler kazandıracaktır. Daha sonrasında Youtube üzerinde diğer editörlerin yaptığı işleri incelemek ve detaylarını öğrenmek gerekmektedir. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz; kazandığınız referansların da daha sonraki işlerinde sizlerle çalışmasını sağlamaktadır.

Sonuç olarak yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak:

 • Meraklı olduğumuz konularda eğitim almak.
 • Aldığımız eğitimler ile diğer eğitim alanların projelerini karşılaştırmak.
 • Ücretsiz referanslar vermek, bu sayede tecrübe kazanmak.
 • Son olarak iş teslim süresine bağlı kalmaya ve mümkün olduğunda eksikleri kapatmaya çalışın.

İnternetten Para Kazanabileceğimiz Siteler Neler?

İnternetten para kazanma için belirli başlı kurulmuş internet siteleri yer almaktadır. Bu siteler üzerinde freelance çalışabileceğiniz gibi daimi işler de bulmanız mümkün.

İnternetten para kazanma konsepti ile kurulmuş sitelerin birçoğunda ilanınızın bulunması (Ben bu işi yapabilirim şeklinde.) tecrübenizi artıracaktır. Bundan dolayı yer alan sitelerin birçoğuna kayıt olun ve müsait olduğunuz zamanlarda iş arayın. Peki internetten para kazanabileceğimiz siteler neler?

 1. R10.net: Türkiye’nin en büyük webmaster forumlarından bir tanesidir. 100’e yakın kategoriye sahiptir ve burada çalışanlar genellikle freelance çalışır.
 2. Bionluk: Türkiye’nin freelance denildiği zaman akla gelen ilk siteleri arasında yer alır. Aklınıza gelebilecek çoğu internet işinin kategorisi bulunmaktadır.
 3. Fiverr: Fiverr, yurtdışı odaklı çalışmalar yapabileceğiniz webmaster siteleri arasında yer alıyor. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli ise döviz kazanabileceğiniz işler araştırmak daha mantıklı gelebilir.
 4. UpWork: Yine yurtdışı odaklı siteler arasında yer alıyor. Siteye becerilerinizi ekledikten sonra iş alımı yapabiliyorsunuz.

Yukarıda yer alan sitelerde kısa bir vakit geçirerek çalışma mantıklarını anlayabilir ve iş alımı yapabilirsiniz.

2 yorum

Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.
 1. 2/08/2022
  Kaliteli içerik, teşekkürler İlkay hocam.
  1. 2/08/2022
   Yorumun için teşekkür ederim Oktay.